pondělí 6. ledna 2014

Moje zkušenost s kontaktními čočkami

Brýle nosím už nějakou dobu a poměrně nedávno jsem objevila i kouzlo kontaktních čoček:D Pokusím se vám tedy nějak shrnout moje zkušenosti s nimi.


Začala jsem je nosit tuším kolem 12. nebo 13. roku. Jela jsem normálně ke své oční doktorce na nějakou tu první aplikaci. Sestřička mi nejdřív nasadila čočky a pak mě učila, jak si je vytáhnout a nasadit. Dostala jsem brožurku, kde bylo všechno popsané a zkušební balení. Ze začátku jsem čočky nosila jen na krátkou dobu (2 - 3 hodiny) a postupně ji prodlužovala - kdybych si je např. první den nechala déle, bolely by mě oči, protože na ně nebyly zvyklé.

Co se týče nasazování a vyndávání, nebojte se, ze začátku jsem u zrcadla trávila klidně i půl hodiny a to nepřeháním. Chce to jenom přijít na nějakou fintu a pak už jde všechno lehce. V současné době je pro mě aplikace čoček otázkou pár sekund. Ale jedna dobrá rada - nasazujte si je před tím, než se nalíčíte, mně vždycky šíleně slzí oči (ale možná jsem výjimka..:D). Vím, že existují nějaké pinzety či co pro usnadnění vytahování, ale neumím si představit drbat si do oka něčím takovým.

Moje první čočky byly jednodenní Acuvue TruEye a celkem mi vyhovovaly. Jenže pak jsem chtěla přejít na čtrnáctidenní, přišly mi praktičtější, takže jsem vyzkoušela stejnou značku, Acuvue Oasys. Nějakou dobu byly v pohodě, ale pak jsem s nimi začala mít problémy, kolem čtvrté hodiny odpoledne už mě z nich totiž začínaly bolet oči a tak mi doktorka navrhla jiné. Nevím, co se změnilo, ale najednou mi nesedla žádná značka, zkoušela jsem možná i 10 druhů, různé jednodenní, čtrnáctidenní, měsíční. Takhle to šlo snad déle než rok a pořád ne a ne najít žádné aspoň trochu vyhovující. Můj problém je v tom, že mě z nich vždycky hrozně brzo bolely a pálily oči, cítila jsem se jakoby unaveně, někdy dřív, někdy později, ale pohodlné mi nebyly ani jedny. Nakonec jsem se rozhodla vrátit k čtrnáctidenním Acuvue Oasys. Není to perfektní, ale sedí mi asi nejlíp ze všech.

Pokud nenosíte čočky jednodenní, budete potřebovat roztok, ve kterém ty své budete uchovávat. Hodně lidí co znám používá například Opti-Free Replenish (můj první roztok). Já jich vyzkoušela víc, jelikož si doktorka myslela, že bych mohla mít problém i s ním. Ve finále jsem doma měla ještě např. Solocare Aqua, AO Sept Plus (obsahuje tuším peroxid, takže desinfikuje čočky jinak, než jiné roztoky) a teď používám Biotrue Multi-Purpose (měl by být určený pro citlivé oči). Po zkušenosti s několika značkami bych osobně řekla, že je celkem jedno, jaký roztok si vyberete, žádný mi nějak nevadil.

Ještě takový tip, co se týče koupi nových balení. V optice a u doktora jsou čočky i roztoky vždycky dražší než na internetu. Proto je už objednávám jen v eshopech, i s poštovným se to rozhodně vyplatí a když nakupujete v ověřených obchodech, nemusíte se bát, že by vám přišly například prošlé čočky apod.

Z mé zkušenosti můžu kontaktní čočky jen a jen doporučit, může třeba chvilku trvat, než najdete ty nejlepší, ale pro mě je to rozhodně pohodlnější alternativa, než brýle - hlavně při sportu a v létě. Samozřejmě ráda zodpovím veškeré otázky, pokud budete někdo chtít něco vědět:)

Žádné komentáře:

Okomentovat

Díky za každý komentář:)